English čeština
Homepage » Tisk » Day counting, night counting » FreeMusic (CZ)

Day counting, night counting

FreeMusic (CZ)

Přestože existují devět let, česká hudební veřejnost o Illegal Illusion příliš neví. Poslední album této kapely ze severomoravského Bílovce ukazuje, že "nelegální vizionáři" mají co nabídnout a to nejen českým posluchačům.

Silnou stránkou Day Counting, Night Counting je velmi kvalitní, dalo by se říci až "světový" zvuk, o který se v Tonny Sound Studiu v Pustějově postaral Michal Sobotka. Dalším velkým pozitivem je zralost kapely, se kterou souvisí schopnost tvořit skladby přesně podle svých představ. Místy je sice z desky cítit vliv kapel jako Smashing Pumpkins (hlavně zvuk kytary), Jane´s Addiction nebo i Ministry, ale nemyslím si, že by to bylo na škodu. Naopak, Illegal Illusion nevykrádají, nýbrž používají již objevené, s tím rozdílem od většiny ostatních, že to dělají nadmíru dobře.

Mám-li vybrat mé nejoblíbenější části, jsem na rozpacích, album je totiž vyvážené i jako celek, čehož si lze jistě cenit. Favoritem ale bude nejspíše sedmá skladba Placeboberry, melancholická, ale mírně depresivní, ani ne tak hudbou jako textem, který mě na rozdíl od většiny ostatních zasáhl. Zajímavým nápadem je i pokus o spojení dvou "nesouvisejících" skladeb v jednu novou (Sultana/Off). Tím vzniká zajímavá situace, kdy pro úplný prožitek posloucháte skladbu natřikrát (první, druhá skladba a najednou), vše zařídíte změnou vyvážení mezi levou a pravou reprobednou. I tohle je výborný důkaz, že Illegal Illusion si s hudbou především hrají a snaží se objevovat jim dosud neznámé.

Day Counting, Night Counting je velmi vyzrálou deskou, která si zaslouží pozornost a pro mě osobně příjemným překvapením.

Gon138 - 02.03.2004 07:57