English čeština
Homepage » Tisk » Day counting, night counting » Metal Music (SK)

Day counting, night counting

Metal Music (SK)

19. 03. 2004

„A Band From A Fucking Little Town“... týmito slovami sami seba označujú muzikanti z českej bíloveckej kapely Illegal Illusion. Trochu mi to pripomína zlaté časy grunge štýlu a kvetnaté výroky nesmrteľného Kurta Cobaina. Napokon, v určitom zmysle slova nie som až tak vzdialený od pravdy. Kapela má preveľmi ďaleko od zvuku domácich kapiel a svojím spôsobom v sebe nesie feeling hŕstky kvalitných, drsnejšie znejúcich spolkov spoza veľkej mláky. Už po prvom vypočutí sa mi nechcelo veriť, že tak vyzretá a sofistikovaná muzika vznikla na neďalekej Morave, pričom o kapele sa nešíria v podstate žiadne správy. Nehovoriac o tom, že Illegal Illusion majú na kotne už tri diela (regulárny album Shy z roku 1999; CD EP a.m. Diode a live CD EP LIVEring, obidve z roku 2000). Pevne verím, že ich – tak trochu – nenápadná snaha o mimoriadne svojský hudobný štýl, ktorý pekne v tichu pomaličky pestovali v Bílovci, sa im teraz stonásobne zúročí medzi fanúšikmi hľadajúcimi nádherný kus neošúchanej muziky.
Ako vlastne opísať audio stopy „uväznené“ na disku? Kam zaradiť ich muzikantské umenie? Dovolím si tvrdiť, že najlepšie urobíme, ak ich nebudeme vôbec škatuľkovať. Illegal Illusion si na albume prehadzujú rozličné hudobné štýly sťaby športovci squashovú loptičku, ktorú len tak ľahko neskrotíte. Presne o to ide aj albumu Day Counting Night Counting. Je absolútne nevyspytateľný, verte, že nemáte šancu odhadnúť, s čím kapela zaútočí v najbližšej minúte. Nájdeme tu prvky z grunge, ktoré robia muziku krásne drsnú, no zároveň mimoriadne emocionálnu. Väčšina materiálu balansuje na hranici tvrdšieho rocku a hardcore, to všetko neustále precízne udržiavané vo sfére netradičnej originálnosti a kladeniu dôrazu na gigantické výbuchy pocitov. Ani náhodou nepadli za obeť nezmyselnému riffovaniu – každý akord, úder do bicích či hlas speváka, je presne tam, kde ho kapela chcela mať a, ako múdro usúdila, kde najviac dokáže osloviť poslucháča. Vďaka tomu sa z albumu stal skutočný „masterpiece“, ktorý sa odlepil od klasického československého hudobného feelingu. Nech album počúvam kedykoľvek chcem, cítim z neho bombastickú atmosféru britského rocku a zároveň určitú agresívnosť amerických kapiel. To všetko majú na svedomí vynikajúce aranžmány v kombinácii s príjemne drsným vokálom Jiřího Bialíka, podmanivými gitarami, občasnými samplami, klasickou trúbkou a najmä odvahou skúšať aj v našich zemepisných šírkach niečo celkom nové. Musím sa priznať, že deviata skladba, „Elbow“, mi ešte aj dnes – po mnohých, premnohých vypočutiach albumu – spôsobuje príjemné mrazenie na chrbte, pretože atmosféra daného tracku je skrátka neopísateľná.

Pôvodne som plánoval muzikantom z Illegal Illusion udeliť za ich najnovší počin deväť bodov, no napokon som si to rozmyslel. Vytvorili pre nás majstrovský hudobný kus, preto si zaslúžia aj adekvátne hodnotenie. Dúfam, že pri najbližšom diele im obhajoba plného počtu bodov opäť nebude robiť problémy.

Ondrew
10/10