English čeština
Homepage » Tisk » Day counting, night counting » MusiCZone (CZ)

Day counting, night counting

MusiCZone (CZ)

Kapela ze zamrdaně malého města - to jsou Illegal Illusion. Svůj vytříbený emo-corový styl si utvářejí už od roku 1995. Na svůj prozatímní vrchol se dostali nedlouho po vydání svého debutového alba "Shy" v roce 1997, kdy dvakrát za sebou zavítali na proslulý festival Rock For People. Přes velmi kladné ohlasy však kapela na pár let vymizela z programů velkých českých festivalů. Nyní bere hudbu opět útokem s vynikajícím druhým albem "Day Counting Night Counting", které házě pomyslnou rukavici všem, a nejenom českým, konkuretnům skupiny.

Jak už tajemné jméno napovídá důležitou roly v tvorbě Illegal Illusion hrají pocity. Kapela klade velký důraz na výsledný dojem a nesnaží se upřednostňovat kvalitu jedince. Hlavně díky tomu vše dohromady funguje a navzájem do sebe zapadá. Chraplavý, táhlý a silně melodický zpěv nehraje prim, ale zároveň se neutápí ve vlně rychlých kytarových riffů navazujících na zahraniční emo-corovou, grunge a indie rockovou scénu.

Při poslechu desky si nejde nevšimnout vlivů Aghan Whigs, Radiohead, či Stone Temple Pilots. Pro album je charakteristická atmosféra a melancholická nálada, která při soustředěném poslechu dokáže naprosto pohltit. Člověk si až říká, že taková muzika nemohla vzniknout v České republice. Je až k neuvěření, jak se kapela dokázala od všech slovanských vlivů a udělat "americky" znějící rockovou nahrávku.

Jelikož více než polovinu písniček na albu tvoří pomalejší, čekalo by se, že ty rychlejší songy budou o to kvalitnější. Nicméně i ty pomalé songy (především úvodní "Hachuring") mají v sobě tolik energie, že rozhodně nezačnou nudit a naopak si intenzivně pohrají s vašimi pocity i myšlenkami. Úžasná změť střídajících se motivů a melodií si svůj vrchol samozřejmě neodbude již na začátku. Naopak Illegal Illusion předvedli zakončení připomínající erupci sopky v závěrečné písni "Light Blue - Black Fucking Lost War".

"Day Counting Night Counting" je jedním slovem zásah.

CD k recenzi poskytlo vydavatelství Pohoda.

Hodnocení: 6/7


Honza Binder