English čeština
Homepage » Tisk » rozhovory & články » MusicZone.cz 09/2011 - díl 1.

rozhovory & články

MusicZone.cz 09/2011 - díl 1.

Illegal Illusion: Někdy je potřeba všechno na čem pracuješ hodit do hajzlu, protože to zkrátka nefunguje (díl 1.)

Richard Kutěj (07. 09. 2011, 06:00) 

trgfveartgeasr

"A Band from a little fucking town" Illegal Illusion patří mezi spousty výborných kapel, které zná o hodně méně lidí, než by si zasloužila. Už více jak 15 let hrají tihle kluci nepolapitelně pestrou směs ostré a tvrdé muziky aniž by zapomínali na melodie a z desek i živě opravdu šlapou jako hodně drsný a promazaný stroj. Ostatně, jejich muziku si můžete poslechnout na jejich webech. Kapela právě rozdělala další desku, chystá podzimní tour a tak dále. O tom všem jsem si povídal se zakládajícími členy, kytaristou a zpěvákem Jirkou a bicákem Botou, a také s kytaristou Matějem. Do kapely patří ještě Matějův brácha, basák Michal.

První otázka je na Jirku. Jak jsme si nedávno psali a povídal jsi, že jste se vrátili s klukama z kapely ze společné dovolené. To vždycky potěší, že to v oblíbené kapele šlape po všech stránkách. Jak dlouho jsi vlastně současnou sestavu dával dohromady a jak dlouho už takhle hrajete? A jestli se nepletu, jsi teď už jediný člen, který pamatuje Illegal Illusion od začátku?

Bota: Bacha na to!!! Já byl zrodu IllIll taky..ha ha. Už ani nevím, kdy to bylo. Snad někdy v roce 1993 jsem nastoupil ještě do bandu Bacteria jako zpěvák s fakt hustým květákem na hlavě (smích). No a když přestal chodit bubeník na zkoušky (ježdění v traktoru ho naplňovalo víc), tak jsem sedl za škopky a to mi zůstalo i v následných IllIll. A je pravda, že ten zpěv mi moc nešel.

Jiří: Takhle. Ze společné dovolené jsme se teď vrátili jen já Bota s rodinkama, tzn. 50% kapely. Na dovolené jezdíme s Botou docela pravidelně. Máme zhruba stejně staré děti, takže pohoda. Jinak na koncerty jiných kapel, večírky i grilovačky takového toho rodinného charakteru dáváme docela pravidelně celá kapela.

Jak už Bota uvedl na pravou míru, od úplného začátku (1995) jsme v kapele já a on. Bráchové Michal (bass) a Matěj (g) k nám přišli postupně během roku 2006 a to jsme po hodně letech zase začali hrát koncerty se dvěma kytarami.

My už se s bráchy znali předtím, než k nám přišli. Měli kapelu Real Fiction a zkoušeli o pár garáži vedle od té naší. Měli jsme i nějaké společné koncerty, nám odcházela od basy Vítězslava, my měli rozdělanou desku "Under The True Color", takže volba, co s volným baskytarovým postem, byla více méně jasná. Zavolali jsme Mickimu, ten na to kývnul a brácha Matěj se přidal po několika koncertech i s kytarou.

Je pravdou, že starší věci měli naposlouchané lépe než my s Botou, věděli, do čeho jdou, tak že to byla docela příjemná a pohodová přeměna. Druhá kytara navíc podpořila aranže, tak že se blížili více k tomu, co lidi znali z desek. Sice to už nebyl takový punk, ale zase jsme získali barevnější koncertní sound, což byl v tu dobu pro nás dost podstatný krok vpřed. Myslím, že jsme si sedli hudebně i lidsky. Real Fiction fungovali souběžně s námi tak rok a pak už se kluci věnovali jenom Illegal Illusion.

Úplnou novinkou u vás teď je, že máte rozdělané práce na zbrusu nové desce. V jaké to je teď fázi a co všechno vás ještě čeká, než to dotáhnete do zdárného konce?

Jiří: 93,57% všech demosnímků z 8 skladeb, dvou mini-skladeb, a "možná-jedné-micro-skladby" je hotovo i s předprodukcí. Demáčky točíme téměř na čisto v našem pidi-Troumboun-studiu, takže představu, jak má co znít, máme téměř dokonalou a definitivní, což bývá tradičně i kámen úrazu když se začne točit naostro.

A na co se tentokrát můžeme těšit hudebně? Bude to podobné tomu, co jste hráli na poslední desce, nebo se zase vydáváte o kus jinam, jak u vás bývá zvykem?

Bota: Protože zrovna tak trošku dost lítám na alternativnějších odnožích "metalu" a ve zkušebně v našem demo studiu "Troumboun" sedím většinu času u kompu já (jakož to zvukový inženýr), tak klukům nenápadně, ale intenzivně podsunuju pořádně chlupatý zvuky a celkem se mi to daří. Ale, pššššš... Neříkej jim to, nebo mi na to kurva příjdou a zase budem dělat nějaké indie pičoviny (smích).

veto

Jiří: Původně jsme chtěli navázat na "Veto" a rozvinout ho zvukově i tématicky. Konceptem "Veta" měly být syrové skladby oškrábané až na kost. Téhle písňové formy jsme se drželi za každou cenu, nic se nedablovalo, nahrálo se to live. Na tohle jsme novým albem chtěli navázat a připravili jsme v roce 2010 kolekci skladeb. Šlo to těžko, pomalu a ztuha. Skladby stály, bohužel, za vylíž prdel, tak jsme to všechno hodili do hajzlu.

Letos jsme se do toho obuli bez nějakých závazných konceptů a najednou to šlo samo. Ruce samy začaly stříkat riffy, hlava pokyvovat "jako že jó", vysrali jsme se na "škrábání kostí" a s chutí řešíme, jestli už je masa dost, nebo jestli by neškodilo trochu bůčku. "Veto" bylo syrové. Tahle deska bude prostě chlupatá.

Matěj: Někdy je prostě potřeba všechno, na čem byť usilovně pracuješ hodit do hajzlu, protože to zkrátka nefunguje a zatím vždy se nám to vyplatilo. Získáváš tím šanci udělat danou věc jinak, pozorněji, s odstupem, tudíž lépe. Nebo ji taky posrat ještě více, než se ti to povedlo napoprvé.

Vy tu desku nahráváte u člena starých Landmine Springs. Myslíš, že se to třeba projeví i na zvuku a celkové produkci?

Jiří: S Járou se známe nějaký pátek. Hráli jsme spolu pár koncertů jak s Ladmine Spring, tak s jeho Fly Fly Fly. Zná nás tedy i z koncertů a ne jen ze studiových nahrávek, tak jako většina lidí u kterých jsme v minulosti nahrávali. O celkovém zvuku i produkci máme docela jasno, ale jak už jsem řekl, bývá to většinou spíše problém, jak té naší představy dosáhnout. Nicméně já osobně se na spolupráci s Járou těším, protože je to velká osobnost. Je to aktivní muzikant a skvělý kytarista. Jeho zkušenosti budou určitě pro celkový zvuk přínosem a pravděpodobně budou mít na něj i vliv.

V plánu je pak od října s Landmine Springs i společné tour. Kam všude takto zavítáte a máte domluvené i některé další koncerty? A kdyby vás chtěl ještě někdo další pozvat, kam se obrátit, aby to bylo co nejrychlejší?

Jiří: Landmine Spring se dali dohromady jen na pár koncertů a domluvili jsme se při té příležitosti jen na několika koncertech u nás na Moravě. Konkrétně máme potvrzený koncert 29.10 v Opavském klubu Art a jednáme o koncertech na 28.10, případně i 27.10. Tak že, bude minimálně jeden, maximálně tři. Jinak my budeme ke slyšení a vidění tady:
08.10.2011 Křemelka Strakonice (+hUSA, Kool-Aid)
14.10.2011 Alfafest Sokolov (+Mossambic,…)
20.10.2011 Velbloud České Budějovice (+ hUSA)
21.10.2011 Klub Barlament Olomouc
29.10.2011 Art klub Opava (+ Landmine Spring, Born)..

..dále pak Plzeň-Pod Lampou, Sušice-Kloub, Znojmo-GoGo, Divadelní klub v Poličce, M-klub Vysoké Mýto, atd. Postupně to bude upřesněno na našich stránkách.

Samozřejmě, pokud má někdo zájem o náš koncert, může nás kontaktovat na našich stránkách, případně na bandzone či myspace.

OK. Pojďme se teď ještě vrátit k rozpracované desce. Dá už se říct přibližný termín vydání? A vydávat si ji budete sami, nebo to bude spolupráce s některými labely? A název, obal a tyhle věci už jsou taky v řešení?

Jiří: Termín vydání, to je vždycky ožehavé téma, které jsem téměř vždy dopředu "zakřiknul" a pak to bylo samozřejmě jinak... No, zkusím nastřelit termín s rezervou: když vše půjde dobře, tak by mohla být reálná druhá půle příštího roku.

Jak název, tak koncept bookletu je teprve v plínkách. Bývá to většinou na mně, tak že teď sbírám a třídím možnosti, nápady. Pak předložím klukům několik variant a z toho vybereme. Momentálně jsem ještě ale nenarazil na nic, z čeho bych si "crpl do dresu", třeba tak, jako v případě přípravy bookletu pro "Veto", kdy jsem narazil na práce slovenského fotografa Pavla Pechy. To mně teda "vyndalo" a pak to bylo určující jak pro hlavní motiv bookletu, tak i pro zbytek ostatních promoaktivit.

Až budou hotovy demosnímky, bude se konkrétně řešit, jestli to budeme vydávat u někoho, s někým, nebo sami. Jediné co je zatím jisté, tak jen to, že to nebude u Redblack/Xproduction!!

No a klasická otázka. V jakých formátech to vydáte? Bude třeba i mp3 verze a vinyl?

Jiří: Určitě to bude na vinylu. Pravděpodobně tak, jako vyšlo "Veto", tedy vinyl s přiloženým audio-CD (obsahovalo i datovou stopu s MP3, promofotkama, texty, recenzemi, atd.), nebo něco podobného.

Bota: Já osobně budu prosazovat vinyl a v podstatě jinou variantu ani nepřipouštím. Jestli tam bude vložené CD nebo tak něco, to je ještě ve hvězdách.

Matěj: Formát vinylu s přiloženým multimediálním CD se nám na "Vetu" osvědčil a zdá se to být v rámci možností nejlepší dostupná varianta. Vinyl pro vostrý kucí s gramcem a CD pro méně vostrý kucí s iPodem...

Co nějaké příhody z natáčení. Hele, jste kapela, která sama sebe ještě něčím, třeba právě objeveným zvukem, novým riffem v hotovém songu, nebo čímkoli jiným, dokáže při práci na desce překvapit? Nebo už máte většinu věcí vždycky předem připravené a hotové ze zkušebny?

ilegal ilagl

Jiří: Já byl docela skleslý z toho, že jsme v minulém roce nebyli schopní udělat dobré nové písně, i když jsme na tom pracovali docela intenzivně. Všechno ale bylo takové plytké, né úplně špatné, ale takové vlažné. Už jsem myslel, že už jsme vyhořeli, že je vymalováno. Pak už, v zoufalství, se otočil aparát na Botu, vytavil se tak, že jsem myslel, že mi to vytahá střeva, řezali jsme do toho jako šílení. A najednou začaly "Ty Pravé Písně" přicházet samy od sebe, rychle a bezelstně! To byl pro mě zásadní zlom v přípravě nového alba a zároveň i milé překvapení.

To je dobrá historka! Maximálním hlukem k libému cíli! Kluci, vaše muzika... Já vždycky když mám rychle Illegal Illusion někomu popsat, říkám dycky něco jako "takový alternativní hard core". Jak byste někomu úplně neznalému popsali zvuk kapely vy sami?

Jiří: No teď by mělo přijít něco vtipného, nebo moudrého. Tohle mně osobně vždycky sere. Na plakátech máme "Sonic-Indie-Core", ale to je taky termín jako "zkozípíčipatrontaška". Já nevím, co třeba "zlí jezdci na drahých aparátech" (haha). Někde někdo napsal (Nanoru?), že pokud kapelu v dnešní době popíšeš třemi větami (!!natož tak 3-4 slovy!!), tak nemá smysl se jí vůbec zabývat. Tohle se mi líbí. Já to radši nikomu nepopisuji, protože se u toho vždycky tak akorát vytočím. Odkazuji na poslech na internetu. Odkazů je dostatek a kdo má zájem, tak si to najde a udělá si názor sám.

Matěj: Já se momentálně přikláním na stranu zlých jezdců na drahých aparátech! Ne vážně. Popisovat pár slovy hudbu která za něco stojí je jako popisovat pár slovy knihu, obraz, filozofii, která za něco stojí... Neúplné, nic neříkající a zbytečné.

Illegal Illusion: web, Bandzone, Myspace.

Použité fotografie jsou z oficiálního webu a bandzone profilu kapely.

Odkaz k článku : http://www.musiczone.cz/rozhovor-258/illegal-illusion-nekdy-je-potreba-vsechno-na-cem-pracujes-hodit-do-hajzlu-protoze-to-zkratka-nefunguje-dil-1