English čeština
Homepage » Tisk » Under the true color » Music portal (CZ)

Under the true color

Music portal (CZ)

06/2007

napsal: Fat Guitar

Když v roce 2003 vyšlo CD „DAY COUNTING, NIGHT COUNTING“, byl jsem naprosto přesvědčen, že kapela dosáhla „Mount Everestu“, výše a lépe to v Česku prostě nejde… Ale po poslechu jejich nové desky jsem musel sklonit hlavu a uznat jak dalece jsem se mýlil. Ovšem není nutno nikterak předbíhat a tak začněme hezky od začátku…

Kapela se zařadila do řad mých oblíbenců po vydání Epíčka „a.m. Diode“(2000). Předchozí počiny (SHY - 1998, THREAD - 1996) mne příliš neoslovily, snad proto, že složitost skladeb byla nad mé chápání… a pánové se takříkajíc hledali…a našli…

Ovšem

To co nám KOUZELNÍCI předvedli tentokrát na desce „UNDER THE TRUE COLOR“ je směsicí osobitého a precizního instrumentálního umu s nebezpečně nápaditou invencí, která vytváří směs různobarevných melodií, nálad a vybuchujících emocí… Jakoby si pánové dovedli ukousnout kusy hudebního časoprostoru a vytvořit z nich ozařující mozaiku…. a přitom zůstat naprosto originální a bez poskvrny cílené podobnosti.

Diagnostikovat hudební styl, kterým se kapela vydala, by byla pouhá a velmi trapná snaha o zaškatulkování něčeho neuchopitelného. Ve 35 minutách se mísí takřka „beatlovské“ vokály s HáCéčkovými kytarovými rify, disharmonické melodie se proměňují v křišťálově čisté harmonie a z hedvábného lyricky znějícího zpěvu se stává zoufalý, naléhavý až výhružný řev.

Krom dech-beroucí kompozice, se člověk musí pozastavit i nad výborným zvukem a samotným instrumentálním umění hudebníků. Nejde popřít preciznost a květnatost celé nahrávky, na které tato partička usilovně pracovala více než rok a půl. Snad právě proto posluchačům bude trvat poměrně značně dlouhou dobu, než se jím podaří rozklíčit všechna skrytá hudební tajemství, jenž Illegal Illusion ve zvukových stopách zanechali. Všechny tyto aspekty svou symbiózou vytvářejí neuvěřitelnou ILEGÁLNÍ ILUZI, která vás pohltí a zanechá nesmazatelný šrám na duši.

Brněnské vydavatelství RedBlack mělo tentokrát doopravdy šťastnou ruku.