English čeština
Homepage » Tisk » Under the true color » PAYO webzine (CZ)

Under the true color

PAYO webzine (CZ)

28. 12. 2007

Vydavatelství Redblack se stává čím dál více alternativnějším a tak není žádným překvapením, že se právě v „červenočerných sítích“ objevila rybka s názvem ILLEGAL ILLUSION. Nebudu nic zastírat, o téhle kapele jsem donedávna věděl snad jen to, že existuje a dosti často se objevuje v programech různých rockových klubů. Z webových stránek jsem následně vydedukoval a zjistil fakt, že ILLEGAL ILLUSION už rozhodně nepatří k žádným zelenáčům, o čemž i koneckonců svědčí tato nahrávka, jenž je prakticky třetím legitimním albem, a to ještě nepočítám dva mini nosiče.

Nicméně novinku jsem podrobil důkladnému poslechu a do dnešních dnů v ní stále ještě nemám úplně jasno. Na jedné straně mohu ocenit vskutku velmi profesionální přístup všech zúčastněných hudebníků, kteří se výrazně distancují od syndromu „českého“ provedení zvuku a zvláště pak samotné instrumentální „aroma“ značně dýchá britskými ostrovy. Tento klad je však také záporem. ILLEGAL ILLUSION zkrátka nejsou příliš osobitou formací a téměř při každé skladbě mám pocit, jako kdybych tohle celé už někde jinde slyšel. Kapela se pohybuje na vlnách alternativního kytarového rocku. Pomalejší kompozice mi v některých momentech připomenou královské seskupení RADIOHEAD, ovšem ILLEGAL ILLUSION přece jen nejsou až tolik depresivní. Navíc v jejich tvorbě stále slyším „pach“ punkových prvků, případně novoromantické vlivy, jenž jsou charakteristické pro kapely osmdesátých let. Skladby jako samostatné jednotky nejsou rozhodně špatné, ovšem postrádám u nich jakési vnitřní kouzlo, jenž by mě do celkového děje trošku více vtáhlo. Jak už jsem výše zmínil, dlouho jsem nemohl ve své mysli vymodelovat postoj, který bych v této recenzi mohl důstojně prezentovat. Každopádně pocit, že desku mohu odložit „a nic se nestane“ ve mně přece jen uzrál, a tak z hlediska hodnocení musím ILLEGAL ILLUSION body ubrat.

Zároveň však tuto nahrávku doporučuji všem fanouškům, jenž patří mezi vyhledávače bezstarostných kytarovek. Připomínám kvalitních kytarovek. Něco mi říká, že ILLEGAL ILLUSION tímto albem ještě neřekli definitivně poslední slovo. Tvorbu těchto „nadějí“ budu i nadále pečlivě sledovat. Další zajímavá loďka v přístavu Redblack.

Hodnocení : 6.5/10